Přinášíme vám rozhovor s členem komise rozhodčích OFS Vsetín Zdeňkem Kneislem, který má na starosti obsazovací úsek. 

Jak komplikované je pro Vás obsazování okresních soutěžích pro jarní část?

Je třeba vyjít z počtu rozhodčích, kteří jsou dostupní, odvážlivců, kteří aktuálně v jarní části sezony řídí utkání v rámci OFS Vsetín je 13. Z čehož pro účely zároveň sobot i nedělí – dostupní oba dny – je připraveno 6 ( slovy šest) rozhodčích.
Oddíly prozatím myšlence jít naproti termíny svých utkání bohužel neslyší, což je dle mého názoru škoda. Krásným příkladem budiž utkání Střítež n.B. -Zubří, kdy díky termínu utkání sobota dopoledne (ať už byl důvod sehrání v tento termín jakýkoliv a není mi přímo znám), byla k řízení tohoto derby delegována kvalitní trojice rozhodčích a dle ohlasů, které se ke mně dostaly, ke spokojenosti všech účastníků.

Nedostatek rozhodčích je alarmující. Není ani kapka naděje na zlepšení?

Podle informací které mám, tak bytostným nedostatkem rozhodčích trpí i KFS Zlín, zřejmě je možné, že nastává doba, kdy i na I.A. třídě nebude výjímkou laik jako AR. Jak potom může být dostatek rozhodčích v nejnižších soutěžích…..
V tomto směru vedení OFS Vsetín zahájilo několik kroků, myšlenek, jak stávající stav zlepšit, ať už motivací oddílů za ´´distribuci´´ nových rozhodčích, dále podporu náboru nových rozhodčích, jejich vzdělávání, příspěvky na vybavení…apod.
Tématem rozhodčích se zabývaly údajně i oba předsezonní aktivy v rámci OFS Vsetín.

Jaké jsou priority obsazení? Má okresní přebor ve více rozhodčích přednost před neobsazeností IV. třídy?

Dohoda v rámci KR je ta, že prioritou obsazení jsou jednotlivě vytipované zápasy, bez ohledu na soutěž, paušálně to nelze říct. Jak perfektně říká předseda KR p. Palacký, bez rozhodčího je to jiný sport, ať je to i ta poslední třída. S aktuálním počtem rozhodčích zcela otevřeně uvedu, že není možné obsadit veškerá utkání dospělých tímto způsobem ani jednou z uvedených variant.

Na tento problém existuje více náhledů řešení. Jsem názoru, že v tomto případě by případná kritika měla být z pozice oddílů konstruktivnější. Uvědomuju si stav rozhodčích, rozhodčí(ho) z výše uvedených důvodů na utkání chci – šel jsem tomu naproti a upravil jsem termín utkání – a pak až se případně ptám – proč tedy nemám na utkání rozhodčího…???

Proč v současné době chybí rozhodčí v okresu? Bohužel to není krizový stav nejen na Vsetínsku…

Důvody jsou všeobecně známé. Nepopulárnost funkce rozhodčího, extrémní časová náročnost, psychická zátěž. A také mylná představa o jednoduchém enormním zbohatnutí při výkonu funkce rozhodčího. Jsem velmi překvapen, že mezi oddílovými nadšenci se vyskytují i takoví s názorem jako p. Zbyněk Jurajda (viz jeho loňský příspěvek na portálu Valašský fotbal), kteří jsou si vědomi, že finanční ohodnocení funkce rozhodčího na úkor oddělení od rodiny, množství stráveného času nejen při utkáních, ale také školeních, je ve srovnání s tím, co si je člověk schopen vydělat např. v práci, naprosto neadekvátní. Prostě to v žádném případě není o tom, že pískám a je ze mě boháč. No a pak jsou zde další podstatné důvody:
Cituji Vaše facebookové stránky:

Nuc

Skoro každý, kdo má dnes ruce, nohy a facebook si myslí, že má právo kohokoliv beztrestně kritizovat a bohužel i urážet. Ne každý, obzvláště z řad méně zkušených, mladých rozhodčích, má jako výše uváděný, díkybohu zkušený pan rozhodčí, odvahu týden co týden poslouchat při a po utkání kritiku a v horším případě i urážky na svou adresu. Na závěr po krásném dni, stráveném od rodiny, si večer po příjezdu z utkání na svou adresu přečte tohle……….
Autora tohoto komentáře mezi sebou rádi 17.4. 2018 v rámci náhradního semináře přivítáme do řad rozhodčích, jistě celému Valašskému fotbalu následně předvede své umění s píšťalkou…

30264562_10155637227876859_1247773258883792896_n