V pátek 11. srpna se uskutečnil letní seminář okresních rozhodčích OFS Vsetín. Jejich početní stav ke konci letní přestávky klesl až na 18, přičemž se rýsovaly 2 nové posily, které už absolvovaly vstupní školení a další 2 adepti, kteří byli pozváni poprvé.Celkem se semináře z těchto 22 zúčastnilo 14 rozhodčích, kteří jsou připraveni naskočit do právě začínající sezóny. Z pozice komise rozhodčích OFS se mi jeví tento stav jako stále nedostatečný. A co hůře, odhlašování klubů ze soutěže a nevelký zájem mládeže je mementem pro celé fotbalové hnutí. Skvělé úspěchy naší mládeže, o kterou se starají obětaví trenéři a kolegové na OFS při komisi mládeže, nejsou bohužel obrazem současného stavu fotbalového dění – na okrese, ale i vůbec u nás. Je třeba včas bít na poplach, protože pokud začne tento fenomenální a nejoblíbenější sport skomírat, jestliže hřiště zarostou řepkou, pak asi bude pozdě.
Určitým dílem mohou přispět i rozhodčí. Ale i oni jsou součástí dnešní populace – vydělat čtyři stovky za 2 hodiny nadávek a půl dne od rodiny nejsou asi to, po čem by někdo toužil. Ano, i oni chybují a budou i dále. Ale naší základní snahou je to, abychom kolektiv rozhodčích vedli na principech čestnosti a slušnosti. Když už chyba, tak neúmyslná. Když už chyba, tak se z ní poučím! A to by měli hráči, funkcionáři i diváci pochopit, neboť celý fotbal je spojitá nádoba. Pokud bude jeden z článků dělat neplechu, zákonitě se to promítne na ostatní. V jarní části sezony jsme řešili několik případů, kdy někdo něco udělal špatně. Mám z toho poměrně dobrý pocit, že se vždy našel původce špatnosti a pocítil to.
Byl bych rád, kdyby na našich hřištích, když už je situace taková, jaká je, zavládla vetší tolerance a ohleduplnost. Mluvím zejména o chování hráčů mezi sebou a projevy diváků a funkcionářů, což někdy splývá, protože někdy pán ve vestě huláká na rozhodčího ještě více, než ostatní diváci. Množství utkání, které jsem už absolvoval dosvědčí, že většina diváků neovládá ani základy pravidel a soutěžních předpisů. Proto je prosím, aby nechali rozhodčím konat jejich práci, protože ti jsou přece jen lépe proškoleni. Např. nově platí, že pokud míč jasně přešel brankovou čáru, nemusí asistent nic signalizovat, pokud navázání hry už signalizuje rozhodčí. Proto je absolutně zbytečné vykřikovat na asistenta na čáře „zvedni ten praporek, za co tě platíme“.
Dovolím si popřát všem, co na okresní fotbal chodí, anebo jej alespoň sledují, aby z něj měli radost, aby fotbal zůstal v každé obci, aby nadšení, kterou pociťují třeba žáčci, když nazují kopačky a oblečou dres, jim vydržela napořád.

Milan Palacký – předseda komise rozhodčích OFS Vsetín