Spoluprací s mládežnickou akademií Baníku Ostrava na projektu partnerské kluby jsme chtěli propojit již v minulosti tolik výrazné stopy valašského fotbalu ve známém už zase prvoligovém klubu. Novým hlavním skautem se stal Jan Nevola, který je valašským fotbalem odkojený a jeho prvním úlovkem je talent mládežnické líhně Dolní Bečvy Lukáš Dědič. 

partnerske kluby fcb

Jan Nevola (1970)

Odchovanec Vigantic. Prošel mládežnickými týmy Vítkovic, hrál za Hutisko a Vigantice. Jako trenér vedl v letech 2012 – 2016 mládežnický výběr MěFS Ostrava a od září 2016 je hlavním skautem mládeže Baníku Ostrava.

„Baník Ostrava hledá talentované hráče nejen v Moravskoslezském kraji, ale také ve Zlínském a to na Valašsku. Máme tady svého skauta pro mladé valašské hráče a tím je šéftrenér našeho partnerského klubu ze Zašové Ondřej Koňařík. Dostáváme různá videa, pracujeme v aplikacích a vyhodnocujeme, zda hráče pozveme na testy. Je to metoda běžná z Holandska nebo Německa. Baník Ostrava se tímto směrem nově ubírá. Já jsem nahradil v této roli dnes již legendárního skauta Zdeňka Košňovského. Snažíme se mít skauta v každém okrese. V rámci OFS Vsetín spolupracujeme také se vsetínskými trenéry Martinem Zbrankem, Romanem Dobešem a Radimem Dobešem. Za mého působení jsme testovali v Baníku Ostrava čtyři hráče ze Vsetína, tři z Vigantic, tři z Dolní Bečvy, dva ze Zašové a jednoho z Hutiska. Lukáš Dědič je první hráčem z Valašska, kterého angažujeme za mého působení do naší akademie. Dostal jsem na něho kontakt od trenéra Dolní Bečvy Milana Matuly. Byl jsem se podívat, jak hraje druhou žákovskou ligu za Valašské Meziříčí. Lukáš nás zaujal, uspěl na testech a nastoupí devátý ročník na ZŠ J. Šoupala v Ostravě – Porubě. Na závěr musím říct, že s námi trénuje také syn Milana Baroše staršího Simon, ročník 2009,“ říká skaut Baníku Ostrava Jan Nevola.

Lukáš Dědič (2003)

Odchovanec Dolní Bečvy. Fotbal hraje od šesti let. Hraje v záložní řadě, od června 2017 je v Baníku Ostrava v kategorii u 15.

Lukáši, můžeš srovnat tréninky ve Valmezu a tady v Baníku? 

Porovnat se to nedá. Tady trénujeme každý den a důraz je kladen na perfektní fyzickou připravenost. Vše je v obrovském pohyb a rychlosti.

Jaké zápasy jsi již za Baník sehrál? 

Byl jsem na soustředění v Rakousku. Dnes jsme hráli se Slovanem Bratislava a dal jsem branku z přímého kopu. Máme za sebou turnaj na Kladně.

Byl tvůj sen hrát za Baník?

Každý by chtěl hrát za klub, který má nejlepší atmosféra na stadionu.

Kteří trenéři Tě vychovali na Dolní Bečvě? 

Byli to Milan Matula, Roman Hrubý, Luděk Pavlíček  a nyní ve Valmezu Zdeněk Maléř. Hrál jsem za výběry OFS Vsetín a dostal se až do Prahy na finálový meziokresní turnaj. Uplynulou sezonu jsme skončili na 4. místě ve druhé žákovské lize s Valmezem.

Jaký máš oblíbený klub a hráče? 

Je to Real Madrid a Christiano Ronaldo.

Jaký je tvůj fotbalový cíl? 

Tak samozřejmě se dostat do prvního týmu Baníku Ostrava a posléze do reprezentace.

Mají z Dolní Bečvy další kluci šanci Tě následovat? 

Určitě. Zmínil bych Jakuba Růčku. A v Baníku již hraje v kategorii U 18 Honza Kuběna.

dedic a nevola

Lukáš Dědič a Jan Nevola v mládežnické akademii Baníku Ostrava

Mgr. Martin Němec